Biofeedback – biologiczne sprzężenie zwrotne, to nieinwazyjna metoda terapii polegająca na monitorowaniu zmian fizjologicznych organizmu.
Trening biofeedback pozwala nauczyć się (świadomie wpływać) przejmować kontrolę nad niektórymi, dotychczas zachodzącymi nieświadomie, procesami, co z kolei pozwala na zwalczanie objawów pewnych chorób. Biofeedback wykorzystuje to, że mózg ludzki podczas aktywności wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych. Celem jest odczytywanie wybranych danych fizjologicznych organizmu, które następnie są przetwarzane w programie komputerowym i przedstawiane trenującemu na monitorze w postaci graficznej (w zależności od wieku są to; puzzle, gry, filmy, wykresy). Trening polega na podnoszeniu lub hamowaniu odpowiednich fal (wzmacniamy fale odpowiadające za koncentrację, relaksację, panowanie nad emocjami, a hamujemy fale odpowiadające za rozproszenie uwagi, zaburzenia snu, stres). Po spełnieniu przez trenującego zadanych warunków treningu na ekranie monitora lub w słuchawkach zostanie przedstawiony feedback (jako nagroda). Wykorzystując plastyczność mózgu podczas kolejnych treningów tworzą się nowe połączenia nerwowe w mózgu (synapsy).
Biofeedback nie jest alternatywną formą terapii w stosunku do farmakoterapii. W niektórych schorzeniach ją zastępuje, w innych uzupełnia. Przewagą biofeedbacku jest to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Motorem skuteczności terapii jest silna wola i motywacja pacjenta. I właśnie ten czynnik podkreślają terapeuci: poczucie odpowiedzialności pacjenta za wynik własnego leczenia.